آیا میدانید مخترع جلیقه ایرانی‌ها هستند؟

جلیقه

جلیقه یا ژیله به بلوز بدون آستین و جلوباز میگویند که با زیپ یا دکمه بسته می‌شود. در گذشته پوشیدن جلیقه اغلب به مردان اختصاص داشت. جلیقه می‌تواند بسته به نوعش استایل های خیلی رسمی یا خیلی ساده را پوشش دهد. جلیقه‌هایی که با کت یا تک همراه با پیراهن مردانه پوشیده می‌شوند مناسب تیپ‌های کلاسیک و رسمی است و جلیقه‌های خبرنگاری یا انواع راحت‌تر دیگر برای استایل های اوقات فراغت و یا غیررسمی‌تر به‌کاربرده می‌شوند.

جلیقه با اینکه قدمت زیادی دارد اما در خلی مواقع لباس جانبی محسوب می شوند. به عنوان مثال اغلب آنها را در لباس های سه تکه خواهید یافت. برای اینکه یک کت و شلوار “سه تکه” در نظر گرفته شود ، باید حاوی یک شلوار با کت و شلوار کت و شلوار جلیقه ای باشد اما جلیقه لازم نیست حتماً با شلوار و کت همخوانی داشته باشد.

تاریخچه جلیقه

تاریخچه جلیقه به گذشته‌های خیلی دور بازمی‌گردد اما جلیقه وقتی عمومی‌تر شد که شاه چارلز دوم پادشاه انگلیس جلیقه‌های ابریشمی با رنگ روشن پوشید و این نوع لباس پوشیدنش موردتوجه عموم قرار گرفت. ایده جلیقه‌های چارلز دوم از لباس‌های ایرانی که توسط مسافران ثروتمند انگلیسی به آن کشور رسیده بود به دست آمد.

در 7 اکتبر سال 1666، پادشاه چارلز دوم انگلیس تصمیم گرفت این سبک لباس پوشیدن را وارد بازار مد و لباس زنان و مردان انگلستان کند. مشاورش دیانا د مارلی از این پیشنهاد استقبال می‌کند و این تصمیم را مقابله با مدی می‌داند که از فرانسه وارد کشور شده بود.

بنابراین اغلب تاریخ نویسان معتقدند این لباس بدون آستین توسط شاه چارلز دوم رواج یافته است.

در طول سده‌های 17 و 18، مردان اغلب جلیقه‌های زیبا و رنگی روشن می‌پوشیدند. این مد پایش را از انگلستان فراتر گذاشت و به‌خصوص در فرانسه بسیار محبوب شد.
شاهزاده آلبرت، شوهر ملکه ویکتوریا، به اگرچه او در اوایل سلطنت خود از محبوبیت برخوردار نبود، اما مردان سبک لباس پوشیدن او را دنبال می‌کردند. او برای اینکه چهارشانه و کمر باریک‌تر به نظر برسد ژیله می‌پوشید.

اما در حقیقت جلیقه‌ها وقتی محبوب شدند که استفاده از ساعت بین مردان رواج یافت وقتی هنوز ساعت‌های مچی به بازار نیامده بودند.
قبل از محبوب شدن ساعت‌های مچی، آقایان ساعت‌های جیبی خود را در جیب جلیقه جلو نگه می‌داشتند و ساعت را روی یک زنجیره ساعت از سوراخ دکمه رد می‌کرد. بعضی‌اوقات سوراخ اضافی متناسب با جیب‌ها برای این استفاده ایجاد می‌شد. این سبک ساعت و جلیقه‌های را حتما در فیلم‌های قدیمی ایرانی و خارجی دیده‌اید.

تغییر مسیر جلیقه ها

جلیقه‌ها، در کنار پاپیون‌ها، معمولاً در هنگام مسابقات توسط بازیکنان بیلیارد پوشیده می‌شوند. معمولاً در مسابقات اسنوکر و بلک بال در انگلستان استفاده می‌شود.
جلیقه‌ها اغلب به‌صورت باز یا بسته، روی پیراهن‌های لباس و حتی تی شرت ها پوشیده می‌شوند.

انواع غیررسمی جلیقه در لباس کارگران، به‌عنوان لباس با دید بالا معمولاً با رنگ روشن نارنجی و سبز ایمنی استفاده شده است.

در طول جام جهانی فیفا 2018، گرت ساوت گیت، مدیر تیم فوتبال انگلیس، اغلب با جلیقه‌ای به تن دیده شد این سبک لباس پوشیدن او مورد توجه قرار گرفت. تا جایی که سایت فروش آنلاین Marks & Spencer، تهیه‌کننده رسمی کت‌وشلوار برای تیم ملی، از افزایش 35 درصدی فروش جلیقه در طی پنج بازی اول انگلیس در مسابقات خبر داد.
همچنین سرور جستجوی مد Lyst گزارش داد که جستجوهای آنلاین جلیقه بیش از 41٪ در طول مسابقات جام جهانی افزایش یافته است. تا حدی که موزه لندن امیدوار است که بتواند جلیقه گرت ساوت گیت را به دست آورد تا بتواند آن را به عنوان بخشی از مجموعه دائمی لباس تاریخی خود به نمایش بگذارد.

جلیقه خبرنگاری

جلیقه خبرنگاری

این جلیقه‌ها را در ابتدا ماهیگیرها می‌پوشیدند برای اینکه با خیال راحت بتوانند وسایل ماهیگیری خود را حمل کنند اما در سال‌های ۱۹۶۰ که جنبش هیپی‌گری گسترش یافت و زندگی در خیابان و پرسه زدن موردعلاقه بسیاری از جوانان قرار گرفت این نوع جلیقه کاربرد فراوانی پیدا کرد.

تعداد زیادی جیب خارجی برای حمل وسایل امتیازی است که این نوع جلیقه ها دارند. صاحبان بعضی مشاغل مثل خبرنگاری، فیلم‌برداری یا کارگردانی که احتیاج به سرعت حمل دارند از این جلیقه ها استقبال کردند. چرا که یک خبرنگار یا گزارشگر لازم دارد در اغلب مواقع وسایل خاصی مثل دوربین، دفترچه یادداشت و ضبط صوت را با خودش همراه داشته باشد بدون اینکه برایش دست و پاگیر باشند به همین خاطر این جلیقه ها بسیار زیاد موردتوجه خبرنگاران قرار گرفت و در ایران به این جلیقه ها جلیقه خبرنگاری میگویند.

چگونه یک جلیقه خوب بخریم؟

یک جلیقه خوب، وزن را روی شانه‌های شما قرار می‌دهد، نه گردن. جلیقه ای که ضعیف طراحی شده باشد، اگر به مدت طولانی پوشیده شود، می‌تواند مشکلات کمر و گردن برای شما را ایجاد کند. بهتر است قبل از خرید جلیقه، همه چیزهایی را که قرار است در آن قرار دهید بردارید و آن‌ها را روی یک میز بگذارید. به این ترتیب می‌توانید دقیقاً ببینید که واقعاً چه مقدار وسایل را باید در آن بسته بندی کنید.

پاییز و زمستان فصل مورد علاقه استایلیست ها است تنوع مد و فشن در این دو فصل به اوج خودش می‌رسد ژیله های زمستانی که با پیراهن یا بلوزهای یقه اسکی و پلو شرت همراه می‌شوند می‌تواند ظاهر متفاوتی برایتان ایجاد کند این ژیله ها اغلب در رنگ‌های جذابی تولید می‌شوند و بعض‌هایشان شمعی و ضد آب هم هستند.

طرفداران تیپ‌های کلاسیک هم می‌توانند زیر کت یا پالتو از جلیقه‌های خوش‌دوخت همرنگ و یا با طرح و رنگ متفاوت بهره ببرند اما این نوع مد تنها مختص مردان نیست. بسیاری از زنان هم این نوع لباس پوشیدن را می‌پسندند و از آن استقبال می‌کنند.

اگر نمی‌دانید چطور جلیقه را وارد سبک لباس پوشیدنتان کنید از دایان کیتون بازیگر فیلم آنی هال ایده بگیرید او که بعد از بازیگری به خوش پوشی معروف است در این فیلم استفاده خلاقانه‌ای از جلیقه خبرنگاری کرد و پیروان زیادی هم پیدا کرد.