بهترین روش شستشوی تیشرت نخی برای ماندگاری بیشتر

تیشرت نخی

ما چند دستورالعمل ساده در مورد نحوه شستشوی تیشرت نخی را بیان می کنیم. با در نظر گرفتن 9 قانون زیر می توانید به طور قابل توجهی از  خراب شدن تی شرت های خود جلوگیری کنید و در نهایت عمر آنها را افزایش دهید.

۹ راه شستشوی تیشرت نخی

کمتر بشویید

این قطعاً توصیه خوبی شما است. برای طول عمر و دوام بیشتر، یک تی شرت فقط در صورت نیاز آن را بشویید.

اگرچه پنبه باکیفیت مقاوم است، اما هر شستشو باعث ایجاد اختلال در الیاف طبیعی آن می شود و در نهایت منجر به کهنه  سریع تیشرت شما می شود. بنابراین، شستشوی کمتر احتمالاً یکی از مهم ترین نکات برای افزایش طول عمر لباس موردعلاقه شما است.

هر شستشو همچنین تأثیرات زیست محیطی دارد هم از نظر آب و هم از نظر انرژی

شستن لباس ها درست در مواقع لزوم، مطمئناً غیربهداشتی نیست، و به یک رابطه پایدارتر با محیط زیست کمک می کند.

 

با رنگ های مشابه بشویید

سفید با سفید! شستن رنگ های روشن تر با هم کمک می کند تا سفیدی تازه تیشرت های تابستانی خود را حفظ کنید. معمولاً رنگ‌های تیره‌تر را می‌توان با هم  در ماشین لباسشویی ریخت . مخصوصاً زمانی که قبلاً چند بار شسته شده باشند.

یک توصیه مهم برای شستشوی تیشرت نخی همین روش است. مرتب سازی لباس های شسته شده بر اساس انواع پارچه، نتایج شست و شوی شما را بیشتر بهینه می کند: لباس های ورزشی و کار ممکن است نیازهای متفاوتی نسبت به یک پیراهن تابستانی فوق العاده ظریف داشته باشند. اگر در مورد نحوه شستن لباس جدید مطمئن نیستید، نگاهی سریع به برچسب مراقبت همیشه کمک می کند.

 

سرد بشویید

تیشرتهای  نخی گرما را دوست ندارد و حتی اگر خیلی داغ شسته شود می تواند جمع شود. توصیه می‌کنیم تی‌شرت را با دمای حدود 30 درجه بشویید.

شستن تی‌شرت سفید در دمای 30 یا 40 درجه، ماندگاری بیشتر تی‌شرت را تضمین می‌کند و خطر هر گونه رنگ‌آمیزی ناخواسته مانند لکه‌های مایل به زرد زیر حفره‌های بازو را کاهش می‌دهد. با این حال، شستن در دمای نسبتاً پایین اثرات زیست محیطی و هزینه های شما را نیز کاهش می دهد: کاهش دما از 40 به 30 درجه می تواند مصرف انرژی را تا 35 درصد کاهش دهد.

از داخل بشویید

با شستن تی‌شرت‌ها از داخل به بیرون، ساییدگی اجتناب‌ناپذیر در قسمت داخلی پیراهن اتفاق می‌افتد در حالی که ظاهر بیرونی تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. این امر خطر تیرگی ناخواسته پنبه طبیعی را کاهش می دهد.

همچنین تی شرت ها را از داخل خشک کنید. این بدان معنی است که پتانسیل محو شدن نیز در سمت داخلی لباس اتفاق می افتد در حالی که سطح بیرونی آن دست نخورده باقی می ماند.

 

از مواد شوینده مناسب استفاده کنید

در حال حاضر شوینده های سازگار با محیط زیست بیشتری در بازار وجود دارد که بر پایه مواد طبیعی ساخته شده اند و در عین حال از مواد شیمیایی بر پایه روغن اجتناب می کنند.

با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که حتی «شوینده‌های سبز» نیز فاضلاب را آلوده می‌کنند – و در صورت استفاده بیش از حد به لباس‌ها آسیب می‌رسانند – زیرا می‌توانند حاوی گروه‌های مختلفی از مواد باشند. از آنجایی که هیچ گزینه 100% سبز وجود ندارد، به یاد داشته باشید که استفاده از مواد شوینده بیشتر باعث تمیزتر شدن لباس شما نمی شود.

هرچه لباس های کمتری در ماشین لباسشویی قرار دهید، مواد شوینده کمتری مورد نیاز است. همین امر در مورد لباس هایی که کم و بیش کثیف هستند نیز صدق می کند. همچنین در مناطقی که آب نسبتاً نرم دارند، می توان از مواد شوینده کمتری استفاده کرد.

 

خشکشویی نکنید

شایان ذکر است که تمام محصولات پنبه ای دارای انقباض طبیعی هستند که معمولاً در طول فرآیند خشک شدن اتفاق می افتد. خطر انقباض را می توان با اجتناب از خشک کن و به جای آن با هوا خشک کن کاهش داد. در حالی که گاهی اوقات ممکن است خشک کردن خشک کن یک راه حل مناسب باشد، اما بهتر است تیشرتهای خود را با آویزان کردن خشک کنید.

هنگامی که لباس‌هایتان را با هوا خشک می‌کنید، از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید تا از محو شدن ناخواسته رنگ‌ها جلوگیری کنید. همانطور که در بالا ذکر شد: محصولات 100٪ پنبه معمولاً گرمای بیش از حد را دوست ندارند. برای کاهش چروک و کشش ناخواسته، پارچه های نخی ظریف را باید روی بند آویزان کرد.

 

با احتیاط اتو کنید

بسته به نوع پارچه تی شرت، پنبه می تواند کم و بیش مستعد چین و چروک و چروک شدن باشد. با این حال، با استفاده صحیح از تی‌شرت‌ها هنگام بیرون آوردن آن‌ها از ماشین لباس‌شویی، می‌توان چین و چروک را به حداقل رساند. و می‌توانید به هر لباس کشش یا تکان دادن ملایم بدهید تا به شکل خود برگردند.

مراقب دور یقه و شانه ها باشید: در اینجا نباید آن ها را زیاد بکشید زیرا نمی خواهید تی شرت حالت خود را از دست بدهد. اگر ماشین لباسشویی شما دارای تنظیمات خاصی است که امکان کاهش چین و چروک را فراهم می کند، می توانید از آن برای جلوگیری از چین و چروک استفاده کنید. کاهش چرخه چرخش برنامه شستشو نیز به کاهش بیشتر چروک شدن کمک می کند، اما این بدان معناست که تیشرت شما هنگام بیرون آمدن از ماشین لباسشویی کمی مرطوب می شود.

اگر یک تی شرت نیاز به اتو دارد، بهتر است به برچسب مراقبت از لباس مراجعه کنید تا بدانید دقیقا چه دمایی ایمن است. هر چه نقاط بیشتری روی نماد آهن در برچسب مراقبت مشاهده کنید، می توانید از گرمای بیشتری استفاده کنید.

توصیه می کنیم هنگام اتو کردن تی شرت خود را به صورت برعکس اتو کنید و از عملکرد بخار اتو استفاده کنید. رطوبت دادن به پارچه‌های نخی قبل از اتو کردن باعث می‌شود الیاف آن صاف‌تر شود و لباس راحت‌تر صاف شود.

 

تی شرت های خود را تا کنید

در حالت ایده‌آل، تی‌شرت‌های شما باید تا شده و روی یک سطح صاف قرار بگیرند. اگر واقعاً ترجیح می دهید تی شرت های خود را آویزان کنید، از چوب لباسی های پهن استفاده کنید تا وزن آن به طور یکنواخت تقسیم شود. در نهایت، برای جلوگیری از محو شدن رنگ، از نور خورشید در طول نگهداری خودداری کنید.

 

فوراً لکه ها را پاک کنید

در مواقع اضطراری، هنگام ایجاد لکه در نقطه خاصی از تی شرت، اولین و مهمترین قانون این است که فوراً لکه را پاک کنید. مواد طبیعی مانند پنبه یا کتان در جذب مایعات مانند سس گوجه‌فرنگیعالی هستند، بنابراین هر چه سریع‌تر شروع به پاک کردن لکه کنید، راحت‌تر می‌توانید آن را به طور کامل از پارچه خارج کنید.

متأسفانه، هیچ ماده شوینده یا محصول پاک کننده لکه جهانی وجود ندارد که برای از بین بردن انواع مواد ایده آل باشد. تحقیقات نشان داده است که هر چه لکه‌بر اثربخش‌تر باشد، متأسفانه به رنگ لباس نیز تهاجمی‌تر است. بنابراین به عنوان گام اولیه، توصیه می کنیم لکه را با آب گرم بشویید و سپس مقداری مواد شوینده ملایم یا صابون اضافه کنید.

برای لکه‌های ماندگار، می‌توانید از لکه‌برهای تجاری استفاده کنید، اما از محلول‌های لکه‌دار با سفیدکننده برای لباس‌های نخی رنگی اجتناب کنید. سفید کننده ممکن است رنگ را از پارچه پاک کند و اثری روشن به جا بگذارد. با دنبال کردن این روشهای  شستشوی تیشرت نخی عمر لباس را طولانی کنید.

 

منبع