9 رنگی که دنیا آنها را به نام ایران میشناسد.

رنگهای ایرانی

شاید براتون جالب باشه که بدونید از بین هزاران رنگی که تاکنون شناسایی شده اند ، رنگهایی وجود دارند که به نام ایران ، پرشین یا persian نامگذاری شده اند.
در این مقاله برای اولین بار در ایران به این رنگها می پردازیم.
منتهی قبل از اینکه درباره رنگ ها با نام ایرانی صحبت کنیم لازم است با دو گروه اصلی از شیوه های نامگذاری رنگ ها در دنیا آشنا شوید . 

  • تخصیص کد به هر رنگ : در این روش برای هر رنگ یک کد یکتا تشکیل شده از مجموعه ای از اعداد را در نظر میگیرند. سیستم های CMYK و RGB و HEX از این کدهای عددی استفاده میکنند.
  • تخصیص اسم به هر رنگ : به هر رنگ را بر حسب مورد استفاده یا ریشته ی کابرد آن یک اسم و نام خاص اختصاص میدهند .

برای هر کدام از روش های استانداردهای گوناگونی توسط شرکت های بنام جهانی مطرح شده است و معروفترین آنها شرکت پنتن میباشد.

Persian Green

کد:#00A693

رنگ سبز ایرانی ویکی پدیای انگلیسی این رنگ را رنگ استفاده شده در سفالگری و فرش ایرانی نامیده است. رنگی که امروزه به نام رنگ سبز فیروزه ای میشناسیم. رنگ محبوب و سمبل طبیعت و سرسبزی برای ما ایرانی ها. اولین استفاده از این کلمه در متون انگلیسی به سال 1891 برمیگردد. طیف تیره تر این رنگ را در ایران با نام سبز کله غازی می شناسند.

برای مشاهده محصولات سبز رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Blue

کد: #1C39BB

آبی پرشین در ایران با نام آبی لاجوردی ، آبی کاربنی ، آبی شالی  نیز شناخته میشود . رنگ لاجوردی از رنگهای پرکاربرد در کاشیکاریها و سفالگری های هنر ایرانی میباشد. این رنگ به علت وجود معادن لاجورد در ایران و افغانستان از گذشته در هنر ایرانی بسیار استفاده شده است. بر طبق نوشته دایره المعارف ویکی پدیای انگلیسی اولین استفاده از کلمه ی  آبی پرشین در متون انگلیسی به سال 1669 باز میگردد.

برای مشاهده محصولات آبی رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Medium Persian Blue

کد: #0067a5

رنگ آبی لاجوردی میانه ؛ زیر مجوعه آبی لاجوردی است که از شدت رنگ آن کاسته شده است. در میان پارچه فروشان ایرانی با نام آبی ایتالیا کاربرد دارد.

برای مشاهده محصولات آبی رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Indigo

کد: #32127A

رنگ آبی نیلی ایرانی ؛ هرچند این رنگ در ترجمه به نام آبی نیلی ترجمه میگردد، ولی در فارسی امروز با نام بنفش شناخته می شود. اولین استفاده از کلمه ی ” پرشین ایندیگو ” در متون انگلیسی به سال 1912 باز میگردد.

برای مشاهده محصولات بنفش رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Rose

کد: #FE28A2

رنگ گل رز ایرانی ؛برگرفته از گل رز محمدی مرسوم در ایران است. خود گل محمدی نیز در دنیا با نام Persian Rose شناخته می شود. . اولین استفاده از کلمه ی ” پرشین رز” در متون انگلیسی به سال 1922 باز میگردد. رنگ رز ایرانی را رنگی بین صورتی و رنگ سرخابی می شناسند.

برای مشاهده محصولات صورتی رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Pink

کد: #F77FBE

رنگ صورتی ایرانی؛ از رنگ های قدیمی و پرکاربرد در صنعت مد و آرایش امروزست. این رنگ را سمبل احساس ، شهوت و انرژی و جنگ دانسته اند.

برای مشاهده محصولات صورتیرنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Red

کد: #C81D11

رنگ قرمز ایرانی  این رنگ برگرفته از خاک سرخ جزیره های ایرانی خلیج فارس میباشد. برای اطلاعات بییشتر درباره خاک سرخ و عجیب جزیرهای خلیج فارس مانند جزیره ی هرمز و هنگام ، اینجا را ببینید. در داخل ایران این رنگ را سرخ ، قرمز دانه اناری نیز نامیده اند.
ضمناً رنگ قرمز از رنگهای پر استفاده در فرشهای ایرانیست و این رنگ قرمز از گیاهی به نام روناس و همچنین حشره ای به نام قرمز دانه استخراج میشود.

قرمزدانه از دیر باز در ایران برای رنگرزی منسوجات و الیاف مورد استفاده در بافت فرش دستباف به کار رفته است. این رنگ در ایران به رنگ لاکی معروف بوده‌است. رنگ لاکی از حشره لاک و در طی فرایند لاک گیری بدست می آید. این رنگ از طریق هندوستان تأمین می شد.

برای مشاهده محصولات قرمز رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Orange

کد:
d99058

رنگ نارنجی ایرانی؛ جریان اینکه چطور کلمه نارنج در انگلیسی تبدیل به orange و در فارسی تبدیل به پرتقال شد، نیز بسیار جالب است.
سال‌ها پیش نارنج توسط جادهٔ ابریشم از ایران به چین فرستاده شد. چینی‌ها با پیوند ان نوع شیرین تری را تولید کردند. که صد سال بعد توسط پرتغالی‌ها به ایران فرستاده شد. این نوع شیرین تر پرتقال بود. در واقع نارنج جد پرتقال است.
رنگ نارنجی ایرانی هم اکنون در ایران با نام نارنجی حنایی و نارنجی آجری شناخته میشود. همچنین تیره ای در بین گربه های پرشین با این نام وجود دارد که به رنگ حنایی است.
رنگ پررنگت رزرد اُخرایی Ocher نیز با کد رنگ  #CC7722  از دیرباز در صنعت رنگرزی ایران کاربرد داشته که از نوعی خاک زرد رنگ (پودر اکسید آهن خاک هرمز ) به دست می آمده است.

برای مشاهده محصولات نارنجی رنگ اینجا رو کلیک کنید.

Persian Plum

کد: #701c1c

رنگ عناب ایرانی ؛ اگر بخواهیم این رنگ را کلمه به کلمه معنی کنیم باید ترجمه آلوی ایرانی را برای این رنگ انتخاب کنیم. ولی ما در ایران قبل از اینکه آلویی را به این نام بشناسیم میوه ی عناب را به این رنگ می شناسیم. شاید اولین غیر ایرانی که قصد ترجمه ی این کلمه را داشته میوه عناب را نوعی آلوی منحصر به ایران دانسته است. رنگ عنابی از رنگ های خانواده زرشکی و پرکاربرد و معروف صنعت آرایشگری دنیا می باشد.

برای مشاهده محصولات زرشکی رنگ اینجا رو کلیک کنید.

https://en.wikipedia.org/wiki/Persian_blue
https://en.wikipedia.org/wiki/Persian_red
https://en.wikipedia.org/wiki/Persian_green
https://www.merriam-webster.com/dictionary/orange
https://en.wikipedia.org/wiki/Persian_cat