داستان جالب به وجود آمدن پولوشرت

پولوشرت - ایران پوشاک

پولوشرت فقط لباس مخصوص بازیکنان چوگان نیستند که می پوشند. بلکه بازیکنان تنیس، بچه مدرسه ای ها، نوجوانان، مردان و زنان نیز از این لباس استفاده می کنند. اما سوال این است که پولوشرت از کجا آمده است؟ در اینجا تاریخچه افسانه ای آن را  را برایتان بازگو می کنیم. باید بگوییم چهار مرد پایه و اساس این لباس کلاسیک هستند.

 

ریشه پولوشرت از کجاست؟

این لباس در ابتدا  پیراهنی بود از جنس کتان ضخیم با آستین های بلند که البته برای بازی چوگان زیاد کاربردی نبود. در اواخر قرن نوزدهم، چوگان بازهای بریتانیایی، پولوشرت هایی با یقه دکمه دار طراحی کردند که در نوع خود اولین بود. این باعث می شد در باد، یقه تکان نخورد. و این چیزی است که هم آن زمان محبوب بود و هم الان!

 

جان ای بروکس

پایان قرن نوزدهم، جان ای بروکس از شرکت امریکایی “برداران بروکس” در سفرش به اروپا به انگستان آمد. او در این سفر بطور اتفاقی یکی از بازی های چوگان را تماشا کرد و متوجه یقه دکمه دار پیراهن های چوگان شد. بروکس بعد از اینکه از سفر بازگشت در سال 1896، پیراهن های دکمه دار خود را روانه بازار کرد. البته گفته می شود طراحی این کالا در تاریخ مُد کاری تقلیدی بوده است.

 

لوئیس لیسی

لوئیس لیسی، چوگان باز بریتانیایی کانادایی در دهه 1920 به ظهور پولوشرت کمک کرد. لیسی بین سال های 1915 و 1937 هشت بار در مسابقات آزاد آرژانتین برنده شد. در سال 1922 قهرمان مسابقات آزاد ایالات متحده شد. در سال 1924 و 1930، کاپیتان تیم انگلیس در جام بین المللی چوگان بود. در دهه 1920، یک فروشگاه ورزشی در بونئوس آیرس آرژانتین افتتاح کرد.

این فروشگاه پولوشرت های یقه دار آستین کوتاه می فروخت که رویش تصویر یک بازیکن چوگان بود که روی سینه چپش، طرحی از باشگاه هورلینگهام بود. همان مستعمره بریتانیا که خارج از بوئنوس آیرس بود. لیسی در آنجا چوگان را یاد گرفته بود.

 

ژان رنه لاکوست

اگرچه این ورزشکار فرانسوی در تنیس یک اسطوره بود اما برای ارتقای کیفت این لباس کارهای زیادی کرد. لاکوست سعی کرد از لباس تنیس هم ایده بگیرد و تی شرت کتان  آستین کوتاه با یقه بلندتر بدون آهار تولید کرد. او این تی شرت یقه دار را در مسابقات قهرمانی امریکا در سال 1926 تن کرد. بسیاری از بازکنان چوگان توجه شان جلب شد. در اوایل دهه 1930، او لا چمسی لاکوست را تاسیس کرد، برندی که تی شرت های یقه دار با آرم تمساح داشت.

پولوشرت جودون بنفش
پولوشرت جودون بنفش

رالف لورن

اواخر دهه 1960، بعد از اینکه لاکوست پولوشرت جدیدش را ارائه داد، رال لورن خط تولید لباس مردانه پولو را راه اندازی کرد، نامی که جاودانه شد. در اوایل دهه 1970، امضای او روی پولوشرت خیلی محبوبیت پیدا کرد.

اصطلاح “پولوشرت” اکنون با مدل رالف لورن یکی است. اما طراحان در سراسر جهان طرح های خود را دارند که البته ریشه همه آنها به بازیکنان چوگان برمی گردد.

 

تفاوت تیشرت و پولوشرت

تی شرت جودون

در این میان تی شرت جودون هم از محبوبیت خاص خود برخوردار است. این تی شرت از پارچه جودون تولید شده است. جنس پارچه جودون از پلی استر و پنبه است که با دستگاهی به نام گردباف تولید می شود. رنگ پارچه تی شرت جودون معمولا یک دست است. کیفیت کش باف یقه و مچ کار و دکمه ها در تی شرت جودون خیلی مهم است.

لازم به ذکر است که تی شرت جودون اول بی رنگ است و بعد از تولید به کارخانه های رنگرزی فرستاده می شود. کیفیت دوخت و برش در تی شرت جودون خیلی مهم است. تی شرت های جودون بسیار به عنوان لباس کار و تی شرت های اسپرت و تی شرت های تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرند. تی شرت جودون اگر برای لباس کار استفاده شود، درصد پلی استر بیشتری دارد. اما برای لباس اسپرت، درصد کتان بیشتر است. لباس کار باید دوام بالا داشته و در عین حال قیمتی مناسب داشته باشد. برای همین تی شرت جودون با پلی استر بیشتر، مناسب تر است.

اما لباس اسپرت باید راحت و در عین حال زیبا باشد. از لحاظ رنگ بندی هم رنگ هایی مانند طوسی، مشکی، سفید، ذغالی، آبی و قرمز به عنوان تی شرت جودون برای لباس کار انتخاب های مناسبی هستند. اما رنگ های یاسی، صورتی و گلبهی زیاد برای لباس کار مناسب نیست. دلیل اصلی اش این است که برای این رنگ ها، هزینه تمام شده بیشتر است.

 

منبع