داستان تولد هودی و شهرتش توسط راکی

هودی طوسی تیره مشکی سفید طوسی روشن

هودی لباسی مدرن است و قدمت چندانی ندارد اما در حال حاضر طرفداران زیادی دارد و در کمد همه ما چند رنگ از آن پیدا می‌شود بنابراین  این سوال پیش می‌آید که هدی از کجا آمده و کدام برند اولین بار همچین لباسی را طراحی کرد.

 

قرن دوازدهم – اولین لباس های سرپوش دار

قدمت لباس های کلاه دار به اروپای قرون وسطی یا قبل از آن بازمی گردد. راهبان تونیک‌های مقنعه‌دارمعروف به کلاف و کارگران بیرون از خانه شنل‌های مقنعه‌دار معروف به شاپرون می‌پوشیدند. اعتقاد بر این است که شنل کوتاه یاکاپا در قرن دوازدهم در طول فتح نورمن ها به انگلستان وارد شد، زیرا شنل به ویژه در نرماندی رایج بود.

کلمه هود از کلمه آنگلوساکسون hod گرفته شده است که همان ریشه کلمه کلاه است.

 

دهه 1930 – اولین گرمکن کلاه دار

شرکت آمریکایی Champion که در سال 1919 تأسیس شد، ظاهراً اولین سویشرت کلاهدار را در دهه 1930 ساخت. این شرکت زمانی که روش‌هایی را برای دوخت مواد ضخیم‌تر آبداع کرد، به ساخت سویشرت روی آورد. در ابتدا برای گرم نگه داشتن کارگران در زمستان های سخت ایالت نیویورک، هود به سویشرت ها اضافه شد. اندکی پس از آن، چمپیون کیت ورزشی شامل پیراهن‌های گرمکن را برای تمرینات آموزشی و کلاس‌های تربیت بدنی در اختیار ارتش ایالات متحده قرار داد.

راکی

1976   راکی ​​به سویشرت کلاهدار  هویت می بخشد

در واقع فیلم پرفروش ورزشی درام راکی ​​بود که به این پیراهن سرپوش دار هویت  بخشید. این فیلم که در فیلادلفیا می گذرد، داستانی را روایت می کند که قصه یک بوکسور آماتور ایتالیایی-آمریکایی بی سواد اما خوش قلب، راکی ​​بالبوآ با بازی سیلوستر استالونه، در مسابقات قهرمانی سنگین وزن جهان روایت می‌کند. این فیلم برنده سه جایزه اسکار شد و اغلب به عنوان بهترین فیلم درام ورزشی تمام دوران شناخته می شود.

از زمان راکی، صحنه‌های نمادین دویدن هودی خاکستری پوشید  فیلم‌های دیگر، از جمله فیلم‌های هیجان‌انگیز کلاسیک مرد ماراتون و همچنین در مجموعه‌های تلویزیونی مانند درام سیاسی House of Cards  این صحنه را تقلید کردند.

برای خرید هودی کلیک کنید

 

دهه 1970 – ژاکت های کلاه دار در مد

فرهنگ هیپ هاپ در دهه 1970 در شهر نیویورک توسعه یافت و نورما کمالی، طراح آمریکایی، جزو اولین طراحانی بود که لباس جدید را پذیرفت. طراحان از آن زمان این سویشرت کلاهدار را روی کت واک قرار داده اند.

 

دهه 1990 – اصطلاح Hoodie ابداع شد

اصطلاح هودی اولین بار در دهه 1990 مورد استفاده قرار گرفت. متأسفانه، این اصطلاح اکنون پس از همراه شدن با جرم و جنایت و برخی جنبه‌های خرده فرهنگ‌های به حاشیه رانده شده، مفاهیم منفی دارد. در سال 2005، مرکز خرید Bluewater در کنت، خریدارانی را که از سویی‌شرت‌های کلاهدار استفاده می‌کردند، ممنوع کرد. از قضا، همان لباس ها در فروشگاه های آنجا به فروش می رسید.

در ژوئیه 2006، دیوید کامرون، رهبر حزب محافظه کار، سخنرانی کرد که نشان می داد این هودی بیشتر برای اهداف دفاعی پوشیده می شود تا تهاجمی. حزب کارگر این سخنرانی را با نام “یک هودی در آغوش بگیرید” به طعنه آمیز معروف کرد. این یکی از نمونه‌های متعددی است که نشان می‌دهد چگونه هودی بیش از هر سبک لباس نمادین است و چنین ایده‌ها و احساسات قوی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را برانگیخته است.

 

منبع